ФОТОГРАФСКА КНИГА ЗА ИЗСЕЛВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ТУРЦИ ПРЕЗ 1989 Г.
ФОТОГРАФСКА КНИГА ЗА ИЗСЕЛВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ТУРЦИ ПРЕЗ 1989 Г.
ПРАВИЛАТА НА КАМПАНИЯТА
ПРАВИЛАТА НА КАМПАНИЯТА
О, СПОМНЯТЕ ЛИ СИ ЛЕЙЛЯ ще бъде четвъртата книга от поредицата на Веселин Боришев, този път с фотографии на Иван Григоров - един от най-добрите признати български документалисти. Идеята за нея е основана върху цикъл фотографии, заснети на железопътна гара Хитрино и граничен пункт Капитан Андреево по време на пика на изселването на български граждани от турското малцинство през 1989 г. Освен че са с висока документална стойност (няма друг фотоархив от тези събития от българската страна на границата или поне няма показван, в случай че съществуват други снимки в архивите на ДС), черно-белите заснети на филм снимки са силно въздействащи емоционално. Кадрите показват драматични сюжети от напускането на цели семейства. Излишно е да се изтъкват естетическите достойнства на снимките, имайки предвид кой е техният автор.
Основното послание на книгата обаче е насочено навътре към България. Нейната цел е нестандартният микс от документално-публицистични и художествени похвати да постигне познание и емпатия едновременно. За съжаление, за тези срамни събития от историята в обществото липсват и разбиране, и чувствителност, а без тях не са възможни осъзнаване на вината и преодоляване на последиците от това престъпление срещу български граждани от страна на собствената им държава. Авторът на идеята Веселин Боришев иска да състави не просто добър документален албум, а книга, която да спомогне за запълването на празнините. На някои тя може да се стори непатриотична, но всъщност е точно обратното. Непознаването на близкото минало е виновно за слабостите ни днес – за проблемите с нашата идентичност, разделението, различните измерения на патриотизма и болезнената нужда от неговото манифестиране понякога до степен на абсурд. Запълването на този вакуум е ценно за формиране на нашето самочувствие и културна идентичност, основана на общочовешките ценности. Въпреки че ще бъде преди всичко фотографска книга, тя следва линията на останалите издания от поредицата „О, спомняте ли си“, в които фотографиите обединяват сили с текст. От него провокираният от снимките читател ще разбере предисторията на събитията, икономическите последици в индивидуален и национален мащаб, правните и човешките им измерения. Ще бъде написан на популярен език от задълбочено изучавали темата автори като Антонина Желязкова, Татяна Ваксберг и Румен Аврамов, а Вилдан Байрямова ще вложи своите журналистически и художествени умения, както и личен опит, в това да запише и разкаже лични истории на участници в събитията. Текстовете ще бъдат обективни, без идеологеми и пропаганда, но с чувствителност към съдбата на изселниците.
Точно с идеята за човешкото измерение героите на снимките са извадени от анонимност с помощта на Лейля - малкото момиченце на корицата. Днес Лейля е в Турция - вече жена на зряла възраст, а фотографът Иван Григоров наскоро успява да осъществи контакт с нея. Тъй като част от читателите ще бъдат самите герои от снимките, а много от тях или техните наследници над 30 години по-късно (вече) не владеят български език, книгата ще бъде двуезична – на български и турски. Това ще добави още стойност към начинанието – нещо като протегната ръка за създаване на културна връзка на стотици хиляди изселници с родната България.
За дарения от физически лица:
UniCredit Bulbank - BG86UNCR70001520396504
Банка ДСК - BG44STSA93000001596791
PayPal: veselin.borishev@gmail.com
Revolut: +359 885 777 589
Получател: Веселин Паисиев Боришев
За спонсорство от организации:
Моля, свържете се на тел. 0893 509 352 или на email maria.borisheva@shturka.com за презентация на проекта и сключване на договор.